* Onu eeskuju innustas noorukieas sportima
* Teeneka spordijuhi tööstiiliks oli täpsus ja korrektsus

Onu eeskuju innustas, põhjendab Tamsalus elav 95-aastaseks saav teenekas spordijuht Oskar Uudeküll enda sattumist spordiradadele. "Onu Gustav oli Ameerikas elukutseline jõumees ja temast räägiti legende."

Gustav Uudeküll lahkus Eestist 19. sajandi lõpul Inglise laeval. Osales Buuri sõjas buuride poolt ja langes inglaste kätte vangi. Lõpuks jõudis Ameerikasse, kus teenis elatist jõumehe ja farmerina. 32-aastaselt, enne Esimest maailmasõda, hukkus kaevanduse plahvatusel.

"Ta oli tõstja ja eriti tugev vägikaikaveos. Selles polevat talle vastast olnud. Isegi Lurich loobus Väike-Maarjas Gustavile vastu hakkamast," teab Oskar rääkida.

Oskar Uudekülli spordivaimsust ei suutnud hävitada ka sõja-aastad ega stalinlik vangilaager.

"Minu karistuseks sporditöö juhtimise eest sõjapäevil oli kümme aastat vangilaagrit koos kogu varanduse konfiskeerimisega. Pidasin vasekaevanduses vastu ja tulin koju tagasi. Ligi kümme aastat olin vasekaevanduses maa all. Organiseerisin vangilaagriski sporti, ei saanud ilma läbi."

Kangelased oma külast

Uudeküllil pole eeskujudest puudust olnud. Spordisangareid oli aastakümnete eest väikses Tamsaluski. Siit lähedalt oli pärit Herman Kruusenberg, olümpiamaadleja 1920 Antverpenis.

"Kruusenberg oli talumees, kes jõudu kogus igapäevase talutööga. Treenerit polnud tal kunagi. Tugev mees oli, ega ta muidu poleks olümpiamängudele pääsenud. Teda käisime poisikestena ikka imetlemas," räägib Uudeküll.

Tamsalu külje alt sirgus ka hilisem maailma parimaid poolraskekaalu maadlejaid Nikolai Karklin, kes tunnistas ainult Palusalu ja Kotka paremust. Polnud siis ime, et Uudeküllil oli, kelle järgi joonduda.

Terve pika elu spordis rahmeldanud Uudeküll on viimased kaks aastat elanud taas oma sünnilinnas Tamsalus. Tuli siia pärast seda, kui Raplamaal Juurus elatud aastad lõppesid ise rajatud kodumaja hävimisega tules.

"See lõikas läbi kõik mälestused. Kõik auhinnad ja fotod hävisid tules. See õnnetus hävitas minu kui inimese," ütleb Uudeküll mõtlikult kurval toonil ja vaatab sügavalt enda ette.

Nii elab ta nüüd Tamsalus oma mälestustes. Neid on aga elupõlisel spordimehel arvukalt. Nagu ütleb tema tütar Evi, mäletab isa detailselt ammuseid minevikusündmusi.

Kõige aluseks täpsus

Oskar Uudekülli elutöö oli Rapla rajooni spordikomitee juhtimine pea kahekümne aasta jooksul. Neljal aastal võitis rajoon vabariigis sporditöö korralduse poolest esikoha. Edu pandiks loeti ajakirjanduses ikka Uudekülli laitmatut asjaajamist.

"Püüdsin alati täpne ja konkreetne olla. Kogu rajooni spordielu kohta olid mul sisse viidud kaustad, nii et võisin paugupealt saada ammendava vastuse igale küsimusele. Tänapäeval pole selles midagi imelikku, toona toodi seda teistele aga eeskujuks."

Uudeküll suutis tuua spordirajale palju seni passiivseid inimesi. Massilisus oli tema kui spordijuhi üks firmamärke. Mehe enda sõnul oli see lihtne. "Pidid asutuse ja ettevõtete juhid sportima saama. Kui nemad tulid välja, ei jäänud alluvadki kõrvale. See lihtne nipp toimis edukalt ja nii polnud Rapla rajoonis kunagi osavõtjatega probleeme," meenutab reibas vanahärra.

OSKAR UUDEKÜLL

Sündinud 15. veebruaril 1909. aastal Tamsalus;
Eesti Võimlemisliidu juhatuse sekretär 1937-1940;
Spordiselts Järvapoegade sekretär 1941-1943;
Vangilaagris ja asumisel 1946-1955;
Juuru Keskkooli spordiõpetaja 1958-1963;
Rapla rajooni spordijuht 1963-1981.

Autor: Tiit Lääne

Allikas: Eesti Spordileht [11.02.2004]

Viimased artiklid

Scroll to top